Daydreams

Mind Body Festival Deneyimi

Mind Body Festival sadece bir yoga festivalinden çok daha fazlası; farkındalık, yoga ve iyi yaşam festivali. Kurucularından Stephanie Sayegh’in amacı yoga stüdyolarının oluşturduğu farklı insan topluluklarını bir araya getirmek ve stüdyolardan bağımsız daha büyük, paylaşım içerisinde bir topluluk yaratmak. Türkiye’de yoga yapan ve farkında olmak isteyen bir avuç insan için böyle güzel bir festival serisi düzenlenmesi ve alanında bilinen, yaratıcı ve ilham verici eğitmenlerin gelip ders veriyor olması büyük bir mutluluk ve şans.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu sene üç Mind Body Festivali’ne de katılma şerefine erştim: Kapadokya, İstanbul ve Bodrum. Üçünden de çok keyif alsam da Cappadox kapsamında Kapadokya’da düzenlenen Mind Body unutamayacağım bir deneyim oldu. Kapadokya’nın mistik atmosferinde güne yoga yaparak uyanmak  hayatımda yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi. Festival genel olarak çok büyüleyici, zihin ve iştah açıcı olduğundan etkisini biraz daha fazla hissetmiş olabilirim. Tabii ki sonrasında Bodrum geliyor; Xuma Village’da iskele üzerinde dalga sesleri ve deniz kokusuyla güne yoga yaparak başlamak ve gün boyu sahilde takılıp, kitap okurken arada bunalınca denize girmek veya meditasyon, yoga yapmak ve workshoplara katılmak gibi iki seçeneğinizin olması müthiş. Ayrıca tüm gün ilham verici hocalar, insanlar ile tanışmak ve vakit geçirmek, bu topluluğun bir parçası haline gelmek de ayrı bir keyif. İstanbul’da tabii ki festivale ulaşmak ve eve dönmek için korkunç bir trafiğe maruz kalmanız gerektiğinden girdiğiniz derslerin rahatlama ve farkındalığının etkisi çok uzun süremiyor ancak bu da gerçek hayatta pratik yapmanız için bir fırsat:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

IMG_4989.JPG

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ayrıca Mind Body’nin yeri benim için çok ayrı çünkü bundan iki sene önce yogayı ciddi şekilde hayatıma sokmaya bu festivaldeki bir ders sonrasında karar vermiştim. İyi ki de vermişim! Bu sene ise yoganın ötesinde meditasyon, mantra ve qi gong gibi yeni kapılar açtı önüme. Çok etkilendiğim ve yeni deneyimler yaşadığım dersler ve workshoplara katıldım. İşte bana bu seneki Mind Body’de ilham veren, yeni kapılar açan insanlar, egzersizler ve enerjiler.

İlki Qi Gong ve Kundalini Yoga yöntemleri ile ilk kez deneyimediğim enerji çalışmalarıydı.

Qi Gong; Çin tıbbında yaşam enerjisi ‘çi’yi arttırmak için uygulanan biyoenerjetik/enerjetik egzersiz ve meditasyon şekli. Belirli fiziksel duruşlar, beden hareketleri ve nefes tekniklerini kullanılarak bedenin enerji dengesi düzenleniyor. Bedendeki çeşitli sistemleri optimum fonksiyon halinde tutarak vücudun doğal sağlık durumunu yeniden oluşturmasıyla alternatif tıp uygulamalarının arasında yer alıyor.

Egzersiz üç dakikalık bir ‘silkelenme’ ile başlıyor. Zaten üç dakika boyunca zıpladığınızda el ve ayak uçlarınızda enerji ve titreşimleri hissetmeye başlıyorsunuz. Sonrasında ‘Ulu Ağaç Duruşu’nda (ayaklar kalça genişliğinden biraz daha açık, dizler hafif kırık şekilde) üst vücut ağırlıklı kullanarak belirli hareketler yapılıyor, enerji oluşturulup tüm vucüda dağıtılıyor. Farklı çeşit ve yöntemleri var tabii ki hep aynı şekilde uygulanmıyor. Ayakta ve hareketli yapılan yöntem benim daha güçlü bir şekilde konsantre olup, hayal etmemi kolaylaştığından sanıyorum ‘yaşam enerjisi çi’yi hem gördüm, hem de her yerimde hissettim. Vücudunuzu rahat bırakmak, silkelenmek, gevşemek ve hissetmek için harika bir yöntem. Onur Aydınoğlu Yoga Şala’da ders veriyormuş, mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Kundalini ise yoga teorisinde omurganın en alt kısmında bulunan, uyandırılmayı bekleyen tanrıça, ilkel enerji veya shaktiyi temsil ediyor. Bütünsel olgunluğun zekası veya ana enerjisi olarak da tanımlanır. Kundalini Yoga ise Shaktism ve Tantra’dan iham almış, meditasyon, nefes, mantra ve yoga pozlarını birleştiren ve Kundalini enerjisini uyandırmayı amaçlayan bir pratik.  Bilinçaltını temizlemeye, beynin çeşitli bölgelerini uyararak zihin ve bilinç kapasitemizi genişletmeye yardımcı oluyor. Meditasyonlar sırasında kullanılan nefes teknikleri, akciğer kapasitesini arttırarak odaklanmaya ve zihnin berraklaşmasına yardım ediyor. ‘Mantra’ların, seslerin ve kelimelerin belirli şekildeki tekrarı, beynin farklı bölgelerini uyarıyor. Damağımızdaki sinir merkezlerinin uyarılması sonucu beyne giden sinyallerle beynin kimyası ve düşüncelerin frekansı değişiyor. Mudra adı verilen el hareketleri de, parmaklardan beyne giden sinir uçlarını ve enerji hatlarını etkiliyor.

IMG_5417

Maya Fiennes Kundalini Yoga, Qi Gong ve Thai Chi pratiklerini bir araya getirerek kendi yöntemini oluşturmuş; nefes, mantra ve yoga pozlarının birleşimi hem çok eğlenceli, hem de rahatlatıcı bir çalışma. Çakra açma meditasyonunda her çakra için ayrı bir dans yaptık, çakralarımızın doğru yönde dönmesi için vücudumuzdaki gerekli enerjileri aktive ettik ve noktaları çalıştırdık. Bir ara kahkahalarla Bollywood dansları yapıyordum, bir ara da olduğum yerde yavaş çekim koşuyor ve thai chi hareketleri eşliğinde hayatın anlamını düşünüyordum. Son olarak ‘beyin masajı’ adlı bir parça eşliğinde yarım saatlik bir meditasyon yaptık. Kafatasımın su ve köpükle dolduğunu hissettim, tam anlamıyla bir beyin masajıydı! Bu yarım saatlik meditasyon dört saat uykuya bedelmiş ve astronotların kullandığı bir yöntemmiş. Maya beni ve tahminim festivaldeki herkesi büyüledi. Ayrıca deste dinlettiği tüm şarkıları da kendisi yazıyormuş, bu da ayrıca ilham verici.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Beni etkisi altına alan diğer bir kişi ise müzisyen, mistik ve kahkaha meditasyonu icracısı Laraaji oldu. Kocaman ve sıcacık bir gülümsemesi var. Hep turuncu giyiyor ve çok enerji dolu bir dinginliğe sahip. Laraaji iki insan arasındaki en kısa mesafenin ‘kahkaha’ olduğunu savunuyor, çok da haklı. Hiç tanımadığınız bir insanın gözlerinin içine bakıp gülümsemenin gücünü bir kez daha keşfediyorsunuz. Kozmik müzik, kahkaha, mantra ile dolu ve tüm iç, dış organlarınızı rahatlatan bir saat hediye ediyor size. Ayrıca şimdiye kadarki yaptığım en eğlenceli meditayondan uyanma seansıydı, tüm vücudu uyandırmak için ‘grounding song’  – toprakanma şarkısı yazmış. Bunu söyleyerek tüm vucüdunuzu uayndırarak ayağa kalkıyorsunuz.

‘My feet are happy feet, my little feet are happy feet.’ – ‘Benim ayaklarım mutlu ayaklar, benim küçük ayaklarım mutlu ayaklar.’

diye başlıyor şarkı ve tek tek bacaklar, kalçalar, gövde her bir parçanızda dolaşarak kulaklar, gözler ve bakışlara kadar geliyor. Bir saatlik mutluluk seansı!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Son olarak Theo Kyriakos’un ‘Taktığımız Maskeler’ seansı da bu listede yerini almalı. Theo Yunanlı çok tatlı bir psikoterapist. Bu çalışmada öncelikle kendimizi günlük hayatta inceledik, hissettiklerimizi maskelere çizdik. Kendimi ve hislerimi renkli pastel boyalar ile maske üzerine çizmek çok eğlenceliydi. Sonra günlük hayatta taktığımız bu maskelerimizi gerçekten yüzümüze takıp odada dolaştık, karşılıklı maskelerimizi yorumladık. İkinci kısımda ise içsel dünyamıza bir yolculuk yaparak bunu maskelere resmettik ve aynı şekilde yorumladık. Maskeler arasında çıkan farklar aslında hayatımıza daha çok aktarmamız gereken özellikler, bu şekilde görmek ve farkına varmak çok keyifliydi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

En son Bodrum’dan Övünç’e sarılıp ‘İyi ki bu festivali düzenliyorsun da bu harika deneyimleri yaşıyoruz’ diyerek ve bu deneyim için bir sene daha beklemek zorunda olmanın üzüntüsü ile ayrıldım.

Kafanızı açmak, ruhunuza ulaşmak ve bedeninizi fark etmek için bu festivale seneye mutlaka uğrayın. Beni bir köşede maske boyarken veya enerji topu yaparken görürseniz de selam vermeyi ve sarılmayı unutmayın:)

Deniz Orbay.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Festivalden seçmece: Sanat ve Aksesuarlar

Çiçek tasarımında son nokta MG Flora Design‘ın alan süslemeleri:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mind Body Bodrum için Xuma’ya özel olarak getirilen sanat eserleri ve bazı işaretler:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takılarına bayıldığım Lodos Design ve kafanıza çilek, muz veya çiçek takmak isterseniz Handechi:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s