Food

Contemporary Food Art Festival: Ben Bu Sanatı Yerim!

Her sene heyecanla beklenen, Türkiye’nin en büyük Çağdaş Sanat Fuarı ‘Contemporary İstanbul’ 3-6 Kasım tarihlerinde Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Fuar pek de çağdaş olmayan insanların tepki gösterdikleri, kadırılan sonra tekrar yerine koyulan heykelin de etkisiyle geçtiğimiz hafta en çok konuşulan konu oldu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grubun fuarı basmasına neden olan Ali Elmacı‘nın Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit‘in yüzünü kadın formundaki heykeli ben de ilginç bulup fotoğrafını çekmiştim.

Contemporary İstanbul’un açılışına katıldım, sanatçı arkadaşlarımın eserlerini gururla ziyaret ettim ancak tabii ki burada sanat üzerine yazacak değilim, maalesef öyle bir sanat bilgim ve birikimim yok. Benim asıl konum tabii ki yemek!

1-6 Kasım tarihleri arasında ‘Contemporary İstanbul’ ile eş zamanlı olarak ‘Ben bu sanatı yerim!’ mottosuyla ‘Contemporary Food Art Festival’ düzenlendi.

İstanbul’un en sanatsal gastronomi buluşması olan festival kapsamında şefler ve gastronomi sektörünün yaratıcı insanları bir araya gelerek birbirinden farklı tabaklar ve lezzetler tasarladı. ‘Yok artık, yemekten de sanat olur mu?!’ demeyin, oluyor. Kendinizi ifade etmek adına yaptığınız, yarattığınız ve emek verdiğiniz herşey sanat olabilir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Contemporary Food nedir peki? Tıka, basa doymak için değil tatmak, deneyim yaşamak için sunulan yemektir öncelikle. Genelde ‘çağdaş’ kavramı altında gerçekleşen şeylere karşı şöyle bir yaklaşım var: ‘Bu da sanat mı canım?’ ‘Ay küçücük tabaklar, üç lokma yemek dünyanın parası’. Aslında burada esas olan, anlatılmak istenen bir hikaye var. Çağdaş yemek dediğimizde geleneksel tarifler farklı pişirme teknikleri ve teknolojiler denenerek yeniden yorumlanıyor ve tabaklar bir sanat eseri kıvamında tasarlanıyor. Yediğiniz yemek, önünüze gelen tabak size bir hikaye anlatıyor.

contemporary-food-art-festival-5

30 Ekim Pazar günü festival öncesi Kanyon’da gerçekleşen etkinlikte Neolokal’in Şef’i Maksut Aşkar ve Nicole Restaurant’ın Şef’i Aylin Yazıcıoğlu’nu dinleme ve birkaç lezzetini tatma şansım oldu.

Maksut Akşar öncelikle Türkiye’de en sevdiğim şeflerden diyebilirim. Menüsünü anlatmak için konuşmaya başladığında söylediği iki cümle çok güzel özetliyor aslında Neolokal’i: ‘Geleneği olmayanın geleceği de olamaz. Gelenekleri günün koşulları ile yorumlayarak ve zenginleştirerek menümüzü oluşturuyoruz.’

Sonrasında festival kapsamında sundukları tadım menüsünün bir demosunu yaptı. Adalar ve boğazdan esinlenen ‘Topik’ tabağı sanat eseri olarak yemeden duvara asılabilir. Pancar suyu ile hazırlanan ‘Kısır’ ise gastronomik bir deneyim yaşattı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

contemporary-food-art-festival-6

contemporary-food-art-festival-4

Nicole’de ise hiç yemek yeme fırsatı olmamıştı. ‘Yaprak Sarma Çorbası’ tadımı ile başladık, bayıldım ve içerken o an neden henüz Nicole’e gitmediğimi sorguladım. Sonrasında çağdaş mutfaktan ve menülerinden bahsederken itinayla ‘Palamut Lakerda’ hazırladılar. Nicole’ün de menüsü altı ayda bir değişiyor, pazarda ne varsa menüyü ona göre tasarlıyorlar. İlk fırsatta kış menülerini denemeye gideceğim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Etkinliği düzenleyen Hybrid yine harika bir iş çıkatmış, Gözde’ciğimi tebrik ediyor, şapka çıkartıyorum:) Kimse daha iyisini yapamazdı. Bugün sonunda uğrayabildiğim Emirgan’daki kafeleri Colorfull Bakery’e de bayıldım, yolunuz düşerse bir kahve eşliğinde tamamen kendi yapımları tatlılarını deneyin.

PB114464.jpg

Festival sona erdi ancak siz Neolokal ve Nicole’de sanatsal lezzetlerin keyfine varmaya her zaman gidebilirsiniz.

Çağdaş günler sizinle olsun.

Deniz Orbay.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s