Yoga

İleri Seviye Pratik

Dün 30 saat Chris Chavez İleri Seviye Pratik eğitimini tamamladım.

Geçtiğimiz hafta, eğitimden bir önceki gün çok kötü bir migren atağı geçirdim. Migreni olmayanlar için anlatayım kısaca ne oluyor; boyun kaslarından başlayan aşırı şiddetli baş ağrısı, bendeki şiddeti mide bulantısına kadar yol açıyor ve ayakta duramayacak hale geliyorum. Dolayısı ile atak başladığında ilaç almam yetmiyor, mümkünse karanlık ve sessiz bir yerde bir-iki saat sakinleşip dinlenmem gerekiyor. İş, yoğunluk, hastalık, soğuk havalar ve koşturmaca derken geçtiğimiz Salı akşamüzeri ağrım başladı, korkunç bir trafikte bir an önce eve varmaya çalışırken bir ara dedim ki ‘Hayat bu trafiğe, koşturmacaya, kalabalığa değer mi?’.

İleri seviye pratik’ ne anlama geliyor?

Bu sorunun cevabı aslında hayatımda tam şu an neye ihtiyacım olduğunu farkettirdi. Yoga’da amaç zihin, beden ve ruh birliğini sağlamak, gerçek benliğimizle daha güçlü bir bağ kurmak ve dış etkenlere karşı bu bağlantıyı kaybetmiyor olmak. İleri seviye pratik de bu birliği ve bağlantıyı daha ileri seviyeye taşımak üzerine. Tabii ki bedenimizi bu pratikte araç olarak kullandığımızdan eğitim yüksek farkındalık, odaklanma ve güç gerektiren pozlar, yani; arkaya eğilmeler, kol dengeleri, baş duruşları, döngülü akışlar ile uzun nefes çalışmaları ve meditasyonlardan oluşuyordu. Yani bu demek oluyor ki çok zor nefes aldığınız, pek de rahat olmadığınız bir pozda nefesinize, benliğinize odaklanmak ve bu poz içerisinde rahatlayıp genişleyebilmek, verdiğiniz reaksiyonu değiştirmek. Aynen hayatta kaldığımız zor durumlarda, stresli ve sinirli olduğumuz anlarda verdiğimiz tepkiler gibi.

İleri seviye pratik ve bu çok zor, imkansız gibi görünen pozları ve akışları yapıyor olmak çok çekici geliyor olabilir ama bu bir varış noktası olmamalı. Seviyeniz ne olursa olsun her pozun daha ileri seviyesi ve daha zoru var. O nedenle yoga pratiğine bir yolculuk, gelişim ve değişim olarak bakmak lazım.

Dört aydır başlangıç seviyesinde ders veriyorum ve en çok karşılaştığım şey hiç yoga yapmamış birinin bile biraz alıştıktan, bir iki derse katıldıktan sonra hemen ileri seviye pozlara geçmek istemesi.

Kedinizi zorlamak, sınırlarınızı denemek harika ama burada unutulan şey bu pozların fiziksel kuvvet yanı sıra yüksek bir farkındalık ve konsantrasyon gerektiriyor olduğu. Bu da ancak zaman ve tekrarla gerçekleşiyor. Temel seviye derslerde temel duruşlar üzerinde beden, zihin ve ruh birlikteliği üzerine çalışıyoruz, pozu temelinden itibaren anlatıp içerisinde düzenlemeleri veriyoruz. Seviye arttıkça çoğu pozun sadece ismi söyleniyor, hız artıyor ve poz içerisinde derinleşiliyor. Yani temeli biliyor ve pozlara doğru şekilde hızlıca giriyor olmanız önemli, bu da ruh, beden ve zihin bağlantısının da kuvvetlendiği anlamına geliyor.

Bu beş günlük eğitim öncelikle bana eğitim almayı, yoğun pratik yapmayı ve eğitmenlik eğitimi grubumu ne kadar özlediğimi hatırlattı. Ve de ihtiyacım olan şeyin tam ihtiyacım olduğu zaman gerçekleştiğini, istediğim şeyler için adım atmayı asla bırakmamayı ve de yoganın matta kalmaması gerektiğini.

Her hücremi ayrı hissediyorum. Yorgun ama mutluyum.

Katılmak isterseniz bugün  ve her Pazartesi 21:30’da Cihangir Yoga’da CY1 (Başlangıç seviyesi) derslerime beklerim.

Namaste!

Deniz Orbay.

20161120_172843

 

 

 

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s