blog

Alışkanlık yapacak kokteyl: Spritz

Spritz Kuzey Italya bölgesinden, özellikle Venedik çevresi ve Veneto’dan gelen bir içecek.

5-places-that-do-the-best-aperol-spritz-in-auckland

Spritz Almanca’daki sıçratma – püskürtme (splash) anlamına gelen ‘Spritzen’ kelimesinden türemiş. 19 yy’da Venedik hala Avusturya İmparatorluğu’nun bir parçası iken ortaya çıkıyor.

2. Dünya savaşı esnasında Italya’da biraya hasret kalan Alman askerleri artık sürekli içmek zorunda kaldıkları şaraptan sıkılarak üzerine maden suyu dökerek seyreltiyor ve köpüklü hale getirerek içiyorlardı. Soda ile karışan şarabın alkol oranı düşüyor, içimi kolaylaşıyor fakat tüm aromasını kaybediyordu. Daha sonrasında Italyan’lar bu Spritz kokteyline ‘Aperol’ ekleyerek içmeye başladı.

aperol+spritz+-+chasing+saturdays

Aperol 1919 yılında Padova’da iki kardeş tarafından üretilen, acı – tatlı tad yapısına sahip bir ‘aperitif bitter’.

Bitter’ler hakkında daha önce yazmıştım ama kısaca burada da bahsedeyim. Bitter’ler aslında çok geniş ve kompleks bir kategori; aromatik, aperitif, digestif ve orta seviye olarak dört kategoriye ayrılıyor. Bitter’lerin hepsinin fonksiyonu aynı; medikal kullanım için ortaya çıkıyor ve mideyi uyararak sindirme yardımcı oluyor. Hatta Amerika’da içki yasağı olan yıllarda örneğin Campari gibi bir bitteri reçete ile alabiliyordunuz. Bu farklı kategorilerdeki bitterlerin farkları kullanım zamanları. Aromatik bitterler Angostura gibi çok yoğun bir yapıya sahip, miksolojide sadece birkaç damla olarak kullanılıyor, aperitif bitterler aç karına mideyi uyarmak ve açmak için, digestif bitterler ise yemekten sonra sindirime yardımcı olması için içiliyor.

Aperol Spritz içebileceğiniz en keyifli, lezzetli ve alışkanlık yapan bir ‘aperitif’ kokteyl.

Aperitif kelimesi Italyanca ‘aprire’ yani açmak kelimesinden geliyor. Aperitif kokteyller mideyi açıp yemek yemeye hazır bir hale getiriyor. Aperitif kokteyllerin içildiği zaman dilimine ise Italya’da ‘Aperitivo’ deniyor. Bu brunch, beş çayı, fika gibi bir öğün anı.

MRV_2195

‘Aperitivo’yu Italya’da yaşadığım yıllarda keşfetmiştim. İş ve okul sonrası, yemek öncesi gidilen bu Aperitivo; ‘Kokteyl içip yanında birşeyler atıştıralım’ demek. Sonrasında yemeğe gidiliyor ancak eğer iddialı bir Aperitivo barı ise yemek yerine de geçebiliyor.

Aperol Spritz ise turuncu can alıcı rengi ile Italya’da Aperitivo saatinde çoğu masada görebileceğiniz içimi rahat, hem hafif bitter, hem de tatlı ve aromatik şık bir kokteyl. İçerisinde Prosecco, Aperol, S.Pellerino (gazlı su) bulunuyor ve bol buz ile bir dilim portakal ile kadehte servis ediliyor.

MRV_1942

5 şehirden oluşan 5.000.000 nüfusa sahip Padova bölgesinde hala günde 300.000 bardak Aperol Spritz içiliyor.

Aperol Spritz’i bir deneyen kolay kolay vazgeçemiyor; içimi rahat ve alkol oranı düşük olduğunda günün her saati içilebiliyor. Benim de uzun zamandır elimden düşmüyor; nereye gitsem içiyorum, içiriyorum.

MRV_2406

Geçtiğimiz hafta Eataly bünyesinde açılan ‘Bar Aperitivo’ sayesinde artık Spritz eşliğinde Aperitivo yapmak mümkün.

Yemek öncesi tadabileceğiniz farklı aperitifleriyle hem leziz, hem de keyifli bir deneyim yaşatan ‘Bar Aperitivo’, Eataly’nin alt katında bulunuyor. İtalyan atıştırmalık kültürünü yeniden keşfetmek için gidilecek yerler, tadılacak lezzetler listesine eklemeyi ve bir iş çıkışı Spritz’lemeyi unutmayın.

IMG_2227

IMG_2252

IMG_2253

IMG_2406

MRV_1920

 

MRV_2177

Ayarında içiniz. Salute!

Deniz Orbay.

IMG_3731.JPG

Extra:

Milano’daki en iyi Aperitivo Bar’ları yazmıştım. Bunlara ek bir de tabii ki Duomo’nun yan tarafında bulunan ‘Terazza Aperol’ ü de mükemmel bir Spritz içebileceğiniz yerler listesine eklemek lazım.

Türkiye’deki en iyi ‘Aperitivo’ barları ve Spritz içebileceğiniz yerler listesi de çok yakında yazacağım.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s