blog

Bir Yoga Tatili

Bir Yoga Tatili 14 – 17 Eylül tarihlerinde Chris Chavez ve Berivan Sungur ile Olimpos’da Cihangir Yoga öğrencisi bir grup yoginin katılımı ile gerçekleşti.

Kampın amacı tüm hayatımız boyunca sorduğumuz, çok kolay görünen ama aslında çok zor bir soru olan ‘Kimim ben?’ üzerine düşünmek ve ‘Kirya Yoga’ pratiği ile uygulamaya koymaktı.

Photo 17-09-2017, 16 20 08.jpg

Giderken talihsiz serüvenler dizisini aratmayacak olaylar silsilesi ile karşılaştım. Uçağa binmek için check-in sırası bana geldiğinde ehliyetimin cüzdanımda olmadığının farkına vardım. Tabii ki nüfus cüzdanımı daha önce kaybetmiş ve yenileyememiş olduğumdan kimliksiz kaldım! Uçağa binemedim, Sabiha Gökçen’den eve geri dönmek, pasaportumu ve yeni bir uçak bileti alarak Atatürk Havalimanı’na gitmek zorunda kaldım. Bu sırada diğer beş kişi ile beraber Antalya Havalimanı’ndan Çıralı’ya gitmek için kendi ayarlamış olduğum transferi kaçırdım, tek başıma başka bir araç ayarlayarak yarım saat gecikmeli ve finansal olarak büyük bir zararla ilk derse vardım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sanskritçe bir kelime olan ‘Kriya’ eylem/hareket demek ve bir içsel yolculuk sanatı.

Hepimiz sürekli veya zaman zaman Dünyaya geliş amacımızı sorguluyor ve bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Kriya Yoga da bu soruyu sormuş ama henüz çözüm bulamamış arayıcılara yol göstermek, Avidya yani yanılsamalardan kurtulmalarını sağlamak amacını güden bir pratik ve meditasyon ekolü.

Kriya Yoga üç adımdan oluşuyor. İlki Tapas; bunu bilme isteği ile yanmak, neyi neden yaptığını sorgulamak. Aynı zamanda ruhsal, zihinsel ve bedensel temizlik anlamına da geliyor. Sonraki adım Svadyaya; ‘Kimim ben?’ sorusu. Burada amaç Dharma’yı bulmak, ulaşmak veya görmek. Dharma bize verilen dünya görevi, yaşam amacımızı öğrenme, layığı ile yapmak ve bitirmek anlamına geliyor. Layığı ile var olmak. Son adım da Ishvara Pranidhara, gerçek olanın, değişmez olanın, mutlak olanın varlığını anlamak ve ona teslim olmak demek. Bunun anlamı şu; elinden geleni yaptıktan sonra kontrol edemeyeceklerini kabullenmek, senden daha büyük olan güce teslim olmak. Bu da nihayetinde özgürleşmeyi getiriyor. Tüm hayatımız boyunca aradığımız bu sorunu cevabını tabii ki 4 günlük bir yoga tatilinde bulmak mümkün olmasa da önemli olan bir adım atmak.

Kuvvetli ve hareketli akışların olduğu Hatha Yoga ile zorlayıcı ve rahatlatıcı Yin Yoga birleşimi bir pratik, bolca nefes ve meditasyon çalışmaları yaptık.

Photo 17-09-2017, 01 36 08 (1)

Benim için yoga yolculuğu her zaman bana ilham veren ve merak ettiren hocaları takip ederek başladı ve devam etti. What is Yoga? ve Yoga’ya Başlamak İstiyorum yazılarımda biraz bahsetmiştim.

Hatha Yoga Chis Chavez’i takip ederek kendisinden eğitimini aldığım ve en çok pratik ettiğim yoga çeşidi. (Yoga Eğitmenlik Eğitimi ve İleri Seviye Pratik ile ilgili merak ederseniz tıklayınız.) Sürekli hareket etmeyi ve aktif olmayı sevmemden dolayı hareketli ve enerjisi yüksek yani ‘yang’ dersleri seviyorum. Halbuki vücudum biraz dinlenmek, durmak ve denge kurmak için ‘yin’ derslerine ve pratiklerine de ihtiyaç duyuyor. Bunu genelde dinlemediğim, göz ardı ettiğim ve durmadığım için de çok yoğun olduğum dönemler çok kolay hastalanabiliyorum.

Bu dört günde Yin Yoga’yı severek, isteyerek ve çok da keyif alarak yapmamı sağlayan, yeni tanıdığım melek gibi bir hoca Berivan Sungur oldu. Adını çok duymuş ancak dersine girme fırsatı bulamamıştım.

Yin Yoga pozlarda uzun süreli kalınan, uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kasların pasif bırakıldığı, meditatif bir yoga uygulaması. Amacı yavaşlamak, kendimizi dinlemek ve kendi içimize bakarak ruhumuz ile kopan bağını yeniden oluşturmak. Genelde kendimizi sürekli meşgul ederek gerçekten dinlemekten, kendimize ayna tutup bakmaktan, baktığımızda yanılsamalara kapılmaktan kaçıyoruz. Bu nedenle gerçek anlamda ruhsal olarak zorlayıcı bir pratik. Ayrıca bir pozda bu kadar uzun kalmak (3-4 dakika) fiziksel olarak da zorlayıcı. Yani her ne kadar dışarıdan öyle oturuyoruz gibi görünsek de hafif acı içerisinde yandığımız ve zorlandığımız pozlar içerisinde kendimizle yüzleşiyoruz. Esneklik için (hem bedensel, hem ruhsal) çok iyi. ‘Bırakmak’ için de yine aynı şekilde çok güzel bir pratik.

Olimpos’a gideli neredeyse 10 sene olmuş, ne kadar güzel bir yer olduğunu unutmuşum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Muhteşem bir doğaya sahip Çıralı’da Odile Otel’de bungolowlarda kaldık. Her sabah güneşin denizden doğuşunu ve yumurtadan çıkıp vahşi hayata doğru yol alan Caretta’ları izlemek için 6’da uyandık. Sabah 07:30 – 09:30 arası ve akşam 17:30 – 19:30 arası iki seans yoga dersimiz vardı. Bunun dışında plajda, hamakta ve sedirlerde bolca yayıldık.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Photo 16-09-2017, 11 00 40

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu taraflarda yeme – içme işleri pek muazzam değil maalesef. İlk ve son akşam tüm grup Karakuş Restoran’da yemek yedik. Deniz balığı yerseniz gerçekten çok güzel pişiriyorlar; hafif sulu ve lezzetli. İkinci gün çarşı içerisinde keşfettiğimiz Yörük Restoran’a ve şark sofralarına bayıldık. Burada ev yemekleri, sulu yemek bulmak mümkün; analı kızlı, lahana dolması, taze fasulye, nohutlu pilav, turşu, cacık ve tereyağlı pide ile masa donattık, zevk-i sefa yaptık.

Favori keşfimiz ise yine her köşesinin fotoğrafını çektiğim ve çok sevdiğim için her gün uğradığım Herbişi dükkan – cafe oldu. Sahibi çift 2010’da şehirden bıkıp doğaya dönmeye karar vererek Çıralı’ya taşınmış. Tatlı hikayelerini web sitelerinden okuyun derim. Bu dükkanda bitkiler ve şeyler var. Otlar, kökler, tohumlar, ev yapımı, tamamen doğal bitkisel kremler, karışımlar, çaylar, sabunlar ve insana ne iyi gelecekse var. Burada hayatımdaki tartışmasız en iyi masajı yaptırdım ve sonrasında içtiğim ev yapımı soğuk elma – tarçın çaylarına bayıldım. Sırf bu masaj için kalkıp Çıralı’ya gidebilirim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

P9160178.jpg

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dört günün sonunda gevşemiş, esnemiş, kuvvetlenmiş ve dinçleşmiş bir şekilde gerçek hayatımızın akışına döndük. ‘Ben Kimim?’ sorusunun cevabını ve dharma’mı buldum mu? Henüz hayır ama düşünüyorum. Benim için en zorlayıcı soru öz ile ilgili olan yani ‘Seni sen yapan ne ki diğer herkesten farklısın?’ sorusu oldu.

Zen düşüncesi de diyor ki: ‘Cevapları bulmayız, soruları unuturuz’. Kim bilir belki cevabı bulurum, belki soruyu unuturum.

Deniz Orbay.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ps. Chris Chavez her Çarşamba 18:30 – 20:00 ve Berivan Sungur her Perşembe 11:00 – 12:30 saatleri arasında Cihangir Yoga İstinye şubesinde ders veriyor.

 

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s